Boksējies gudri ar mūsu boksa pamata prasmju rokasgrāmatu, ieskaitot padomus par stāju, kāju darbu, sišanu un citām boksa tehnikām.
Bokseri parasti vispirms tiek iemācīti cīnīties no attāluma, kas pazīstams arī kā “outfighting”, nevis nokļūt tuvu tur, kur viņiem ir lielāka iespēja patiešām iesist. Šeit izmantotās prasmes ietver sitienus izstieptas rokas attālumā un ātru pēdu darbu, lai bokseris varētu veikt sitienu, pirms viņu pretinieks var reaģēt. Tas ir labākais veids, kā nogurdināt un uzbrukt pretiniekam, kā arī tas samazina viņu pretuzbrukumu iespēju.
Šeit ir aprakstītas boksa tehnikas labročiem (ja esat kreisās rokas bokseris, izmantojiet pretējo roku vai kāju aprakstītajam).
Laba stāja boksā
Labas stājas nozīmi nevar uzsvērt pietiekami. Laba pozīcija nodrošina līdzsvaru, un tā ir atslēga gan uzbrukuma, gan aizsardzības paņēmienos.
Bokseriem vajadzētu mācēt sist, nezaudējot līdzsvaru. Neatrodoties līdzsvarā, pretinieks var piekļūt jums ar saviem sitieniem. Lai ieņemtu labu boksa nostāju, jums jādara šādi:
- Stāviet sāniski pret mērķi, lai ar plecu stātos pretī spēcīgajai sišanas rokai. Labās rokas bokserim vajadzētu vērst savu kreiso plecu pret mērķi.
- Pēdas ir jānovieto plecu platumā viena no otras. Tad pakāpieties uz priekšu ar kreiso pēdu, un kreisās pēdas papēdi nolieciet vienā līnijā ar otras pēdas pirkstiem.
- Pagrieziet abas kājas 45 grādu leņķī pret mērķi. Jūsu svaram jābūt vienmērīgi sadalītam, lai nodrošinātu stingru un stabile pamatu.
- Nedaudz salieciet ceļus un gurnus, turot muguru diezgan taisnu un paceliet papēdi no grīdas ne vairāk kā apmēram 7,5 cm.
- Ielieciet elkoņus tuvu sāniem un paceliet apakšdelmus tā, lai tie pasargātu krūtis.
- Kreiso cimdu turiet izstieptu uz āru plecu augstumā, un turiet to pietiekami tālu, lai uzbruktu, bet pietiekami tuvu, lai ātri atvilktos aizsardzībā.
- Labais cimds jātur zem zoda ar plaukstas pamatni pagrieztu uz iekšu.
Zelta likumi boksā pēdām
Labs pēdu darbs ir svarīgs, lai bokseris spētu aizstāvēties vai uzbrukt no līdzsvarotas pozīcijas. Boksa kāju zelta likumi ir šādi:
- Saglabājiet svaru līdzsvarā uz abām kājām.
- Pārvietojoties, saglabājiet kāju atstatumu, lai saglabātu labu līdzsvaru.
- Pārvietojieties pa ringu, izmantojot īsas, slīdošas kustības uz pēdu spilventiņiem.
- Nekad neļaujiet savām pēdām krustoties.
- Vienmēr pārvietojiet pēdu, kas ir vistuvāk virzienam, kurā vēlaties vispirms virzīties.
Labas pēdu kustības atslēga ir ātrums, un to var uzlabot, uzlabojot fizisko sagatavotību, īpašu uzmanību pievēršot kājām.
Sitieni
Boksā ir četri galvenie sitieni:
- Žoklis – pēkšņs sitiens.
- Krusts – taisns sitiens.
- Āķis – īss sānu sitiens.
- Uppercut – īss šūpojošs augšupvērsts sitiens.
Žoklis (kreisais stūris)
Šis ir vienkāršākais, bet visbiežāk izmantotais sitiens boksā, un, iespējams, tas būs pirmais, ko iemācīsies jebkurš iesācējs. To var izmantot gan uzbrukumam, gan aizsardzībai, un tas ir noderīgi, lai noturētu pretinieku miera stāvoklī, lai izdarītu lielākus sitienus.
- Turiet kreiso roku augstu uz augšu ar elkoni tuvu ķermenim.
- Mērķējiet uz pretinieka zodu.
- Pagrieziet roku tā, lai sitiens piezemējas ar īkšķi, veicot nelielu pagriezienu pulksteņrādītāja virzienā uz iekšu.
- Pirms trieciena pabīdiet kreiso kāju uz priekšu un atlieciet roku atpakaļ, lai piegādātu vēl vienu žokļa sitienu.
- Zods jānolaiž līdz plecam, lai to aizsargātu, un labā roka jātur augstu, gatavībā, lai bloķētu jebkādu pretuzbrukumu.
Krusts (Taisni un pa labi)
Šis ir visspēcīgākais un kaitīgākais sitiens, taču, ja neizdodas izveidot savienojumu, tas bokseri var atstāt atvērtu pretuzbrukumam. To vislabāk izmanto sitienu kombinācijā, parasti pēc tam, kad pretinieka aizsardzība ir atvērta pēc sitiena ar labu žokļa sitienu.
- Svaru pārnesiet uz aizmugurējo pēdu un, lai iegūtu maksimālu jaudu, gurnus un plecus pagrieziet sitiena virzienā.
- Iztaisnojiet labo roku tā, lai tā būtu pilnībā izstiepta uz triecienu.
- Turiet kreiso roku sargājošā stāvoklī, lai izvairītos no trieciena.
Krusts (Taisni un pa kreisi)
Tas ir labs veids, kā noturēt pretinieku uz aizmugurējās pēdas.
- Sākot no pamata stājas, vienkārši iztaisnojiet kreiso roku un pagrieziet gurnus un plecus sitiena virzienā.
- Pirmais automātiski sagriezīsies, lai plaukstas pirkstu kauliņi būtu uz augšu un plauksta uz leju tieši pirms trieciena.
- Ja ir vieta, pabīdiet kreiso kāju uz priekšu, lai trieciens notiktu, bet ātri pievienojiet tai arī labo pēdu, lai saglabātu līdzsvaru.
Āķis
Āķis nāk no malas, tāpēc var noķert pretinieku tam nezinot, jo tas sākotnēji neatrodas viņu redzeslokā. Āķis prasa, lai bokseris novietotu ķermeni sitiena pozīcijā. To var izdarīt ar kreiso vai labo roku.
- Novietojiet zodu kreisā pleca iekšpusē, lai to aizsargātu.
- Pagrieziet pirkstus, gurnus un roku sitiena virzienā.
- Apgrieziet roku tā, lai trieciena vietā plauksta būtu vērsta uz leju.
Uppercut
Uppercut var būt lielisks sitiens. Tas nāk no apakšas, ir pārsteiguma elements un parasti ir vērsts uz žokli ar abām rokām. Viens trūkums ir tāds, ka, ja tas neizsit pretinieku ārā no līdzsvara, pastāv liela iespēja, ka viņi spēs nodrošināt pretuzbrukumu.
- Lai veiktu uppercut, pārnesiet svaru uz labo kāju un pagrieziet plecus un gurnus pa kreisi, labo pusi virzot tieši mērķī.
- Pārāk daudz noliecoties, bokseris zaudēs līdzsvaru.